Znakomita część wyprodukowanej przez człowieka energii użyta zostaje do ogrzania naszych domostw. W związku z tym wydatki ponoszone na ogrzewanie stanowią sporą część naszych wydatków zwłaszcza w obliczu stale rosnących cen energii. Budując lub remontując dom zwracamy dużą uwagę oraz ponosimy nie małe koszty aby zapewnić sobie dobrą izolację termiczną budynku. Wybieramy materiały i technologie pozwalające uzyskać dobry efekt termoizolacyjny jednak nie mamy wpływu na rzetelność wykonania wszelkich prac przez budowlańców - chyba że skorzystamy z termowizji.
Badania termowizyjne budynków dają pełen obraz poprawności wykonania wszelkich prac związanych z termoizolacją. Wszystkie ubytki w dociepleniu ścian styropianem widoczne są jak na dłoni. Braki wypełnienia wełną mineralną skosów poddasza także nie umkną uwadze kamery termowizyjnej. Wykryje ona niedbały montaż okien mogący powodować kondensację pary wodnej z powietrza, a w późniejszym czasie wykwit niebezpiecznych dla zdrowia i trudnych do usunięcia grzybów i pleśni.
Użycie kamery termowizyjnej konieczne jest zwłaszcza podczas zakupu domu, Nie będąc świadkiem przeprowadzanych w nim prac w ogóle nie mamy pewności czy jest wykonany poprawnie. Badanie termowizyjne  w takim przypadku pozwoli uniknąć przykrych i kosztownych niespodzianek. Z drugiej strony osoba sprzedająca dom będący w dobrej kondycji, może pochwalić się pozytywnie przebytym badaniem termowizyjnym.

        Niestety inspekcji termowizyjnych nie można przeprowadzać o każdej porze roku. Możliwe jest to tylko w sezonie grzewczym przy różnicy temperatur między dworem a wnętrzem domu minimum 15°C. Praktycznie jest to możliwe od początku października do końca kwietnia lecz też nie zawsze. Oczywiście jeżeli się uprzemy i nawet w lipcu zdarzy się pogoda z utrzymującą się przez kilka dni niską temperaturą to możemy nagrzać wnętrze domu do 30 °C i spróbować przeprowadzić badanie. Prowadzone są także próby przeprowadzenia badania poddasza podczas odwróconego przepływu temperatury kiedy podczas słonecznego dnia powierzchnia dachu nagrzewa się nawet do 80 °C.
Poza warunkami temperaturowymi (mowa o badaniu w sezonie grzewczym) konieczne jest aby na powierzchnię domu nie działały bezpośrednio padające promienie słoneczne, gdyż podnoszą one temperaturę i mogą zafałszować wynik pomiaru. Można wykonywać badanie w nocy aby uniknąć promieni słonecznych. Badanie nocne umożliwia także osiągnięcie większej różnicy temperatur co ma znaczenie zwłaszcza jesienią oraz wiosną. Wykonując pomiary z zewnątrz budynku najlepsze warunki panują podczas dużego zachmurzenia chmurami na niskim pułapie gdyż eliminuje to odbicia niskiej temperatury nieba. Kolejną przeszkodą w wykonaniu pomiaru jest padający deszcz