Mimo, iż kamery kamery termowizyjne znane są od dość dawna, niewiele osób ma świadomość jak ważną rolę mogłoby odegrać takie urządzenie w ich życiu. Nie chodzi tu o jakieś zaawansowane zastosowania, takie jak wojskowe, medyczne, czy naukowe, które są oczywiście bardzo istotne dla ludzkości ogółem. Prawie każdy słyszał o termowizji wyobrażając sobie wspomniane wcześniej zastosowania. Nie każdy jednak wie, że ta zaawansowana technologia może przydać się prawie każdemu oraz jest ogólnie dostępna. Dzięki firmom świadczącym usługi termowizyjne tanim kosztem ich klienci zdobywają cenną wiedzę o badanych obiektach. Szczególnie przydatna wiedza  zdobywana jest podczas badania termowizyjnego budynków oraz mocno obciążonych obwodów elektrycznych w zakładach produkcyjnych.

        Kamera termowizyjna wykrywa miejsca nieszczelności cieplnej budynków dostarczając ważnych informacji o ich rzeczywistym stanie. Zdobyte tą drogą informacje są bardzo trudne do zdobycia innymi metodami, a badanie termowizyjne jest metodą nieniszczącą tzn. taką która nie ingeruje w badany obiekt. Kamera dostrzega niewidoczne dla ludzkiego oka nieprawidłowości umiejscowione pod warstwą tynku i farby. Rozkład temperatur na powierzchniach budowlanych dostarcza bardzo konkretnych informacji o zastosowanej w ich wnętrzu izolacji termicznej. Wiedza ta jest coraz istotniejsza w czasach kiedy energia potrzebna do ogrzania domu ma istotną rolę w naszym budżecie. Nie ma lepszego sposobu by skontrolować rzetelność ekipy budowlanej wynajętej do wykończenia lub remontu domu. Użycie termowizji przed zakupem nieruchomości może uchronić przed ogromnymi kosztami związanymi z usterkami domów niemożliwymi do wykrycia bez kamery termowizyjnej. Badanie takie może dostarczyć dobrych argumentów do negocjacji ceny zarówno dla kupującego jak i sprzedającego, który jest posiadaczem dobrze wykonanego budynku.

        Przedstawiciele działów utrzymania ruchu w firmach produkcyjnych często nie są świadomi jak duże korzyści płynąć mogą z zastosowania termografii do badania obwodów i urządzeń elektrycznych. Wykonana cyklicznie analiza temperatury wspomnianych wcześniej obiektów dostarcza wiedzy o ich kondycji i pozwala przewidzieć zblizającą się awarię. Wykrycie początkowej fazy zużycia elementu pozwoli często na uiknięcie wysokich kosztów naprawy w przypadku braku wcześniejszej reakcji.